És a waldorfban így épül fel a tanítás. Bár itt már jobban hangzik az ismeret átadás, szerzés:D Tapasztalás! Amikor pl .az ókori Görög epocha volt, akkor az úgy nézett ki, hogy reggel a főoktatás alatt, ami másfél óra, vagyis el lehet merülni az anyagban, tanulnak a görög történelemről, irodalomról, költészetről. Ének órán görög zene és táncok az adott korból. Kézműves órán-bár nem hiszem, hogy így hívják- megvarrják a saját tógájukat. Tornaórán pedig az olimpiai sportágakat művelik. Ebből mit lát a szülő? Már ha a könnyeitől lát valamit. Itt apukák előnyben, mert nekik a mellük dagad a büszkeségtől, majd a végén. De először is, nagy festési munkálatokat látunk, mert ebben az évben kékre festjük a termüket. Igen, igen, mi a szülők. Jó buli, kiélhetjük maszatoló vágyainkat, amit gyerekként nem lehetett. Aztán bizonyítványosztás helyett, epochazáró előadásra "kell"mennünk. Ott megépítjük a díszletet. Fiamék annó az Íliászból adtak elő részletet.(Ó, nem, a leláncolt Prométheusz és az Antigoné, megtaláltam a bizonyítványt.) Ott álltak és nemcsak mondták, de előadták, baki nélkül! Jajj most elmorzsolok pár könnycseppet. Hát igen! (Tudom, háttal nem kezdünk mondatot, de akkor is!) Nagyon megérintő! Mit tud ez a gyerek?! Ki gondolta volna! Abból biztos nem, ha ezt olvasom: irodalom -jó (4), történelem-közepes (3).
Most megrohantak az emlékek. Rákerestem a suli oldalán a fényképekre és itt bőgicsélek...
Hm, megint ez az élményszerű tanítás! Dehogy a "vizsga" is az?! A szülőnek meg "élménybizonyítvány"?
Mint pl az év végi Olimpia: Az ország összes 5.es waldorf osztálya, (ha jól emlékszem 5.ben tanulják a Görögöket) elmegy az adott helyszínre, ahol egyszerűen eljátsszák az olimpiát. Városállamokba sorsolódnak, elkészítik a saját zászlójukat, meggyújtják a lángot és kezdődnek a megmérettetések. Utána díjkiosztó, lakoma. Leírva nem nagy ügy, de megelevenedik a történelem.
És akkor volt még "házépítés" epocha, mikor kimentek az udvarra és ástak, terveztek, betonoztak, építettek egy harangtornyot! És a szülők csináltattak bele harangot. És volt ünnepség zenével, amit a szülők szolgáltattak és virágokkal, amit ők ültettek kicsit odébb a kertben. És egyenként átmentek a harang alatt, ami megcsendült. Nna megint elérzékenyültem. Ilyenkor eltörpülnek a nehézségek, a sok munka, lemondás, a szembenállás és értetlenség, a támadások, a kételkedés..sorolhatnám még, ami az iskolaalapítással jár. Mert egy ilyen iskolában mindennapi élményünket megkapjuk, még szülőként is.
"A nyárspolgár azt hiszi, hogy a művészet művelődési anyag. A többé-kevésbé normális ember tudja, hogy élmény, amely felveri az életörömet." (Márai Sándor)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése